مجله

عقیم سازی حیوانات خانگی: چرا؟ چگونه و چه وقت؟

عقیم سازی حیوانات خانگی چرا؟ چگونه و چه وقت؟

عقیم سازی حیوانات خانگی بیشتر از آنکه یک انتخاب باشد یک ضرورت است، زیرا برای حیوان شما مزایای بیشتری از معایب آن دارد. یک روش بسیار ایمن و رایج در عقیم سازی حیوانات، نیازمند این است که شما نکاتی را از پیش در ذهن داشته باشید که به شما کمک کند دلیل، نحوه و زمان عقیم سازی را ارزیابی کنید. به عنوان سرپرست حیوان این یکی از مهم ترین انتخاب های شما برای سلامتی حیوان خانگی تان می باشد.

در این مقاله تمام نکاتی را که در رابطه با عقیم‌سازی نیاز دارید بدانید آورده ایم، به خصوص اگر که تجربه اولتان باشد.

انجام دادن کارهای اساسی

عقیم سازی اصولاً یک جراحی است که باعث می‌شود حیوانات نتواند فرآیند تولید مثل (هورمون تخمک گذاری و...) را انجام دهد. سه اصطلاح متداول در این زمینه وجود دارد که موقع صحبت کردن در این باره ممکن است نیاز داشته باشید بدانید:

  1. عقیم سازی(Spaying): در مورد حیوانات خانگی ماده است که با برداشتن تخمدانها انجام میشود.
  2. اخته کردن (Castration):عقیم سازی حیوانات خانگی نر با برداشتن بیضه هاست.
  3. خنثی کردن(Neuter): مترادف با عقیم سازی که برای هر دو جنس نر و ماده کاربرد دارد.

دلایل عقیم سازی حیوانات خانگی

عقیم سازی می تواند زندگی سالم تری را برای حیوان ‌انسان تضمین کند و مزایای آن تنها متوجه حیوان خانگی شما نیست. عقیم سازی نقش مهمی در آرامش، راحتی و سلامتی حیوان خانگی شما دارد. به نظر شگفت‌انگیز می آید نه؟

کنترل جمعیت حیوانات آواره و ولگرد

آیا میدانستید اگر یک سگ و یا گربه ماده عقیم نشده باقی بمانند و اجازه تولید مثل بدون نظارت پیدا کنند، پس از گذشت ۶ سال چه اتفاقی می‌افتد؟ انفجار جمعیت!

اغلب و نه بعضی وقتها، تنها چیزی که یک سگ تحریک شده از نظر جنسی می‌خواهد یک جفت است. برایش حیوان خانگی یا ولگرد فرقی نمی‌کند. ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد مثلاً وقتی که سگتان را به پیاده روی می‌برید و او با دیدن دیگر سگ ها (چه ولگرد و چه خانگی) تحریک می‌شود و گاهی کنترل او سخت می شود. زیرا این گونه مواقع بسیار دیده شده که سگ ها فرار کرده و به دنبال جفت مورد نظر خود می روند. این شرایط نه تنها حیوان شما را در معرض عفونت ها قرار می دهد، بلکه باعث افزایش جمعیت حیوانات ولگرد نیز می شود.

نکته دیگری که در این جا باید مطرح شود مربوط به حیوانات خانگی عقیم نشده و بدون ناظر سرپرست است که ممکن است در فصل تولید مثل به دلیل عدم مسئولیت پذیری سرپرستان خود، باعث بیماری حیوان خود و همچنین افزایش جمعیت حیوانات ولگرد شوند.

عدم بروز دوره قاعدگی

دوره قاعدگی با مشکلات زیادی همراه است، که می تواند به سگ شما استرس وارد کند. سگ ها نیز مثل انسان‌ها، در دوره قاعدگی خونریزی میکند و نیاز به مراقبت و توجه ویژه‌ای دارند.علاوه بر این، افزایش ادرار، عصبی شدن، حواس‌پرتی و هوشیاری از روی ناراحتی می تواند باعث کم انرژی شدن سگ های ماده شود.

محدود کردن بارداری‌های کاذب

بارداری کاذب به شرایطی گفته می‌شود که در آن سگ ماده شما تنها احساس می‌کند باردار است و از خود علائم بارداری نشان می دهد در حالی که باردار نیست. این است به ویژه در فصل تولید مثل سگها بروز پیدا می‌کند. احساس ناراحتی در این عارضه برای سگ ماده شما یک امر مسلم است که تنها با جراحی و عقیم سازی می توان از آن جلوگیری کرد.

کاهش خطر ارتباط با حیوانات دیگر

یک حیوان خانگی عقیم نشده بسیار مستعد برای هجوم هورمون‌های جنسی است که منجر به تحریک های جنسی می‌شوند. و همین امر باعث بروز اتفاقات ناخوشایندی می‌شود مانند قوز کردن بر روی اشیاء، بو کشیدن فاق (و شرمنده مهمانان شدن!) و حتی تعقیب سگ های دیگر به ویژه سگ های در دوران قاعدگی و...

تعقیب سگهای دیگر خطرات زیادی مانند خطر ابتلا به تومورهای قابل انتقال ونریال (Venereal) که همچنین با نام اختصاری (TVT) نیز شناخته می‌شوند درپی دارد. این تومور یک نوع بیماری مقاربتی (STD) در سگ‌هاست. کنترل یک سگ خانگی عقیم شده برای جلوگیری از تقریب سگ‌های ولگرد کار بسیار سختی است و همین امر باعث افزایش خطر آسیب دیدگی حیوانات عقیم نشده میشود.

پیشگیری از تومور ها و سرطان ها:

در ماده ها: حیوانات عقیم نشده نسبت به بیماری بسیار آسیب پذیر هستند. تومورهای پستانی یک نمونه از آن است. تومورهای خوش‌خیم و بدخیم غدد پستانی در سگ های عقیم نشده ماده بسیار شایع است. اگر یک گربه ماده دارید عدم عقیم سازی او می تواند دوست پشمالوی شما را مستعد ابتلا به عفونت های رحمی کند که در ۹۰% گربه ها کشنده است.

عقیم سازی حیوانات ماده پیش از اولین دوره قاعدگی درصد خطر ابتلای آنها به تومورهای پستان را به ۰٪ تقلیل می دهد. و پیش از دومین دوره قاعدگی به ۲۳٪ و پس از سومین دوره قاعدگی درصد ابتلای آنها به همان اندازه مضر است که انگار اصلاً عقیم نشده باشند.

از این رو هر چه سریعتر، بهتر! با این اوصاف، در صورت انجام عمل هیسترکتومی (برداشتن کامل رحم) تمام احتمالات سرطان برای حیوانتان به صفر درصد می‌رسد.

در نرها: سگ های نر عقیم نشده مستعد ابتلا به سرطان پروستات هستند. تشکیل منی و عدم امکان خروج آن می‌تواند بیضه ها را تحت فشار قرار دهد و در نتیجه منجر به درد سگتان شود ۹۰ درصد موارد سرطان در سگ های عقیم نشده نر ناشی از تومورهای بیضه است. عقیم سازی با روش خارج کردن بیضه ها (جایی که بیشترین احتمال سرطان را دارد) خطر آن را تا 0٪ کاهش می‌دهد.

آرام کردن رفتارهای تهاجمی در حیوانات

طبق مشاهدات عملی، عقیم‌سازی همچنین می تواند برای برخی از حیوانات خانگی با رفتارهای تهاجمی تسکین دهنده باشد. حیوانات خانگی عقیم نشده معمولاً با کارهایی مانند ادرار کردن در اطراف خانه است نشانه گذاری قلمروی خود را دارند سگ ها به طور غریزی تمایل دارند قلمروی خاص خود را داشته باشند ولی انجام زیاد از حد این رفتار می‌تواند نگران‌کننده باشد.

چگونه حیوان خود را عقیم سازی کنیم؟

مراجعه به یک دامپزشک مجرب بهترین انتخاب می‎‌تواند باشد. با توجه به شرایط فعلی حیوانتان، روش های بسیاری برای عقیم سازی او وجود دارد. پس از چند آزمایش دقیق، نام پزشک شما می تواند تشخیص دهد چه روشی برای حیوانتان مناسب است. برای مثال پن اوریو هیسترکتومی متداول ترین جراحی است که توسط دامپزشک آن انجام می‌شود.

برخی از سرپرستان حیوانات خانگی تصمیم می گیرند فقط برخی از قسمتهای دستگاه تولید مثل را بردارند که در واقع می تواند منجر به عوارضی در آینده، مانند عدم تعادل هورمونی شود. نام پزشکان توصیه می کنند دستگاه به طور کلی خارج شود و آن را به نوع جزئی خارج کردن ترجیح می دهند.

پیش از تصمیم گرفتن در مورد خارج کردن دستگاه تولید مثل، یک قدم مهم و اساسی انجام کامل معاینه پزشکی از حیوان خانگی شما است تا اطمینان حاصل شود که او می‌تواند اثرات بیهوشی را تحمل کند زیرا جراحی با بیهوشی انجام می‌پذیرد.

چه وقتی برای عقیم سازی حیوانم مناسب است؟

همان طور که از نکات گفته شده می توان نتیجه گرفت زمان در عقیم سازی سگ های ماده مهم‌تر است تا سگ های نر. و زمان مناسب برای آنها پیش از اولین دوره قاعدگی است تفاوتی بین سگ و گربه در این زمینه وجود ندارد. حیوانات ماده با سن بین ۵ الی ۶ ماه برای انجام این عمل آماده هستند و این به این معناست که سرپرست آن حیوانات ماده نیازی به سبک کردن برای شروع اولین دوره قاعدگی را ندارند.

با خواندن مطالب بالا اطلاعات کافی را در مورد عقیم سازی و دلایل آن به دست آورده اید. عقیم سازی حیوانات به شکل های مختلفی به جامعه و سلامت حیوان خانگی شما کمک می‌کند. یک زندگی سالم همانگونه که شما و حیوانتان مستحق آن هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *