مجله

راهنمای تغذیه توله سگ

راهنمای کامل تغذیه توله‌سگ

 تصمیمی که درباره تغذیه توله‌سگ خود می‌گیرید روی رشد، تکامل و حتی رفتار او تأثیر می‌گذارد. تغذیه با کیفیت سگ‌ها در دوران تولگی به او درسلامتی و داشتن عمر طولانی‌تر در بزرگسالی کمک می‌کند. اهمیت این نکته سوالات زیادی را برای سرپرستان سگ آماتور و با تجربه با خود به همراه دارد. چه مقدار باید توله‌سگ خود را تغذیه کنید؟ چه وقت برای این کار مناسب است؟ و چه موقع باید رژیم توله‌سگ‌ها را تغییر داد؟

 پاسخ این سوالات و موارد دیگر را در مقاله پیش رو خواهید فهمید. متخصصان ما به سوالات شما پاسخ می‌دهند و برای کمک به شما و توله‌سگ تان شما را مشاوره می‌کنند.

به توله‌سگم چه غذایی باید بدهم؟

 وقتی صحبت از تغذیه توله‌سگ‌ها به میان می‌آید، عوامل زیادی را باید مد نظر قرار داد. تغذیه کامل، اندازه، نژاد و نوع غذا همگی در تغذیه توله‌سگ‌ها مهم هستند. در این میان مهم‌ترین مواردی که باید بدانید، این نکات هستند:

مواد مغذی توله‌سگ ها

 توله‌سگ‌ها به غذاهای مخصوص خود احتیاج دارند. تغذیه توله‌سگ‌ها با یک غذای کامل و متعادل و اطمینان حاصل کردن از دریافت تمام مواد مغذی و لازم برای رشد و تکامل آنها، سلامتی شان را در بلوغ و سنین بالاتر تضمین می‌کند.

 غذای مخصوص توله‌سگ، با فرمولاسیون‌های متعادلی از مکمل ها، به توله‌سگ‌ها در رشد و شادابی کمک می‌کند. هنگام انتخاب غذا مناسب برای توله‌سگتان، غذاهای با فرمولاسیون غنی از پروتئین‌ها را انتخاب کنید تا به رشد عضلات او بهتر کمک کنید.

کربوهیدرات انرژی مورد نیاز توله‌های فعال و بازیگوش را تامین می‌کند، در حالی که کلسیم به رشد استخوان و دندان هایشان کمک می‌کند. DHA نیز سلامت مغز و رشد بینایی آنها را تضمین می‌کند.

تغذیه توله‌سگ‌های نژادهای بزرگ و کوچک

 توله‌سگ‌ها نه تنها به غذای مخصوص خود احتیاج دارند، بلکه نژادهای با اندازه‌های مختلف نیز می‌توانند از فرمولاسیون‌های تنظیم شده بر اساس سایزشان بهره‌‌مند شوند. اگر توله‌سگ نژاد بزرگی دارید، می‌توانید از غذاهای با فرمول توله‌سگ بزرگ بهره‌‌مند شوید. همانگونه که توله‌سگ‌های نژاد کوچک غذاهای خاص سایز خود را دارند. صرف نظر از سایز، غذا‌های مخصوص توله‌سگ‌های در حال رشد باید کامل و متعادل باشد.

 توله‌های نژاد کوچک اغلب غذاهایی با دانه‌های کوچک را ترجیح دهند تا بتوانند غذای خود را راحت‌تر بجوند. انتخاب این غذاها برای توله‌سگ کوچکتان به شما این اطمینان را می‌دهد که او تمام مواد مورد نیاز بدنش را دریافت کرده است. زیرا به راحتی می‌تواند غذایش را بجود.

به گفته جان دمپسی، متخصص رشد و تغذیه: "سگ‌های نژاد کوچک دارای میزان متابولیسم بالاتری نسبت به نژاد‌های بزرگتر هستند و این بدان معناست که آنها به غذاهای غنی از مواد مغذی و با انرژی بیشتری احتیاج دارند و همین امر در مورد توله‌سگ‌های نژاد کوچک نیز صادق است. به همین دلیل تغذیه سگ‌ها با فرمول‌های مخصوص خودشان بسیار اهمیت دارد.

کدام یک برای توله‌سگها بهتر است؟ غذای خشک و یا غذاهای کنسرو شده؟

غذاهای خشک دانه‌ای در میان سرپرستان سگ محبوبیت بیشتری دارد، اما این غذاها تنها گزینه موجود نیستند. وقتی در میان قفسه‌های غذای سگ قدم می‌زنید، ممکن است غذاهای خشک و کنسرو شده مختلفی را مشاهده کنید. این موضوع می‌تواند تصمیم گیری برای انتخاب بهترین گزینه برای تغذیه توله‌سگ تان را دشوار کند. خوشبختانه تا زمانی که هر دو غذای خشک و کنسرو شده دارای فرمولاسیون‌های مغذی کامل و متعادلی برای رشد توله‌ها باشند، شما می‌توانید با خیال راحت هر کدام را انتخاب کنید.

 هرچند احتمالاً شما و توله‌سگ تان در مورد خشک و یا کنسروی بودن غذا ترجیح‌هایی دارید، ولی می‌توانید با ترکیب دو نوع غذای خشک و کنسرو شده توله‌سگ خود را تغذیه کنید.

 در صورتی که تغذیه ترکیبی غذای خشک و کنسرو شده را انتخاب کرده اید، اطمینان حاصل کنید که مقادیر ترکیبی، از میزان کالری دریافتی توصیه شده روزانه برای توله‌سگ تان بیشتر نباشد. دامپزشکان و همچنین نمودار در ادامه آمده می‌توانند به شما در تنظیم مقدار غذای توله‌سگ تان کمک کنند.

نکته مهم این است که هنگام تغذیه ترکیبی از غذای خشک و کنسرو شده ابتدا باید مقدار غذای خشک روزانه و میزان کالری دریافتی را تعیین کنید.  به طور کلی یک قوطی ۸۰ گرمی غذای کنسرو شده برابر با یک چهارم فنجان (۳۲ گرم) غذای خشک است. بنابراین شما باید یک قوطی ۸۰ گرمی غذای کنسرو شده را به جای یک چهارم فنجان از غذای خشک جایگزین کنید.

 شما می‌توانید اطلاعات مربوط به غذاهای خشک و کنسروی  مخصوص توله‌سگ‌های Mofeed را بر روی بسته بندی آن‌ها مطالعه کنید و یا به وبسایت www.mofeedco.Com مراجعه فرمایید.  دامپزشکان همچنین می‌توانند در تهیه و تنظیم یک رژیم مناسب برای توله‌سگ تان به شما کمک کنند.

 دمپسی در ادامه می‌گوید: "به یاد داشته باشید توله‌سگ خود را بیش از حد تغذیه نکنید و مطمئن شوید که او شرایط ایده‌آل فیزیکی خود را همانطور که رشد می‌کند، حفظ کند."

*** چه مقدار به توله‌سگم غذا دهم؟

 حال شما می‌دانید که توله‌سگ خود را با چه ترکیباتی تغذیه کنید. ولی توله‌سگ‌ها روزانه چه مقدار غذا لازم دارند؟

 از آنجا که توله‌سگ‌ها با سرعت زیادی رشد می‌کنند، لازم است به محض از شیر گرفتن، معمولاً بین ۶ تا ۸ هفته، با یک غذای کامل و متعادل تغذیه شوند. مقدار غذایی که توله‌سگ شما لازم دارد، به وزن او در بزرگسالی بستگی دارد. برای مثال وزن سگ‌های لابرادور رتریورز در بلوغ بیشتر از سگ‌های نژاد راسل تریر است. بنابراین سگ‌های بزرگ‌تر در تولگی نیاز به غذای بیشتری نیز دارند.

 نمودار زیر می‌تواند به شما کمک کند میزان غذای خشک توله‌سگ خود را تعیین کنید. همچنین باید از دستورالعمل‌های مخصوص تغذیه که در پشت بسته بندی‌های غذا تعبیه شده اند، پیروی کرده و بادامپزشک خود مشورت کنید.

 نمودار تغذیه توله‌سگ ها:

 

وزن در بلوغ 1.5 - 3 ماهگی 4 - 5 ماهگی 6 - 8 ماهگی 9 - 11 ماهگی 1 – 2 ساله
(kg) (فنجان) (فنجان) (فنجان) (فنجان) (فنجان)
1.4 - 5.4 1/2 - 1 2/3 - 1-1/3 1/2 - 1-1/2 تغییر رژیم به غذای سگ بالغ تغییر رژیم به غذای سگ بالغ
5.9 - 9.1 1/2 - 1-1/4 1-1/8 - 2 3/4 - 1-1/3 1 - 1-1/2 تغییر رژیم به غذای سگ بالغ
9.5 - 22.7 1/2 - 1-1/2 1-1/2 - 2-3/4 1-1/8 - 2-1/3 2 - 3 2 - 4-1/4
23.1 - 34.0 5/8 - 2-1/3 1-1/2 - 4 1-1/2 - 3-3/4 2-1/2 - 4-3/4 2-5/8 - 6-1/4
34.5 - 45.4 1 - 2-2/3 2-7/8 - 3-3/4 2-7/8 - 6-1/3 3-7/8 -7 5-5/8 - 11
بیش از 45.4 kg 2-2/3 به علاوه 1/3 به ازای هر۵ کیلوگرم از وزن بدن بالای ۵۰ کیلوگرم 3-3/4 به علاوه 1/3 به ازای هر۵ کیلوگرم از وزن بدن بالای ۵۰ کیلوگرم 6-1/3 به علاوه 1/3 به ازای هر۵ کیلوگرم از وزن بدن بالای ۵۰ کیلوگرم 7 به علاوه 1/3 به ازای هر۵ کیلوگرم از وزن بدن بالای ۵۰ کیلوگرم 11 به علاوه 1/3 به ازای هر۵ کیلوگرم از وزن بدن بالای ۵۰ کیلوگرم

 اطلاعات موجود در این نمودار به صورت کلی بیان شده اند. لطفاً برای دستیابی به اطلاعات دقیق‌تر، به راهنمایی‌های نوشته شده در پشت بسته بندی‌های غذای توله‌سگ تان مراجعه کنید.

تحقیقات شرکت تولید محصولات غذایی Mofeed نشان می‌دهد که اجتناب از تغذیه بیش از حد توله‌سگ‌ها به رشد آنها کمک می‌کند. حفظ شرایط ایده‌آل فیزیکی توله‌سگ‌ها در رشد مناسب آنها، به ویژه نژاد‌های بزرگ، نقشی کلیدی دارد. مقادیر غذای ذکر شده در نمودار تنها یک راهنمای کلی است. در صورتی که توله‌سگ شما دچار اضافه وزن شود، کاهش مقدار غذای دریافتی روزانه او می‌تواند کمک کننده باشد. از آنجا که میزان کالری دریافتی سگ‌های بالغ کمتر از توله‌سگ‌ها است و توله‌سگ‌ها بسیار سریع به بلوغ می‌رسند، ممکن است پس از مدتی توله‌سگ شما هنگام تغذیه مقداری غذا را در ظرف خود رها کند. توجه داشته باشید که این کار او را به نشانه عدم علاقه به غذا سوء تفسیر نکنید و در عوض از حجم غذای روزانه او را کمتر کنید که علاوه بر جلوگیری از پرخوری سگتان، با این کار شرایط ایده‌آل فیزیکی او را نیز حفظ کنید. جهت تنظیم یک رژیم مناسب برای سگ خود با دامپزشک مشورت کنید.

چه موقع توله‌سگ خود را تغذیه کنم؟

 پس از آگاهی از مقدار غذای روزانه لازم برای توله‌سگ تان، حال باید یک برنامه غذایی مناسب برای رو تنظیم کنید. کل مقدار غذایی که روزانه توله‌سگ تا نیاز دارد را به مجموعه‌ای از وعده‌های کوچک غذایی تقسیم کنید و هر روز مقادیر کمتری را در فواصل زمانی معین به او بدهید. یکی از برنامه‌های آسان غذا دادن به توله‌سگ‌ها این است که همزمان با وعده‌های غذایی صبحانه، ناهار و شام خود، به توله‌سگ تان نیز غذا دهید. به یاد داشته باشید که وعده شام توله‌سگ تان را هنگام غروب به او بدهید که زمان کافی برای هضم غذا تا پیش از خواب را داشته باشد. این کار به او در داشتن سلامت گوارش و خواب راحت کمک می‌کند. استمرار یک اصل کلیدی است. بنابراین تغذیه مرتب و طبق برنامه توله‌سگ تان باعث عادت کردن او روتین روزانه اش می‌شود.

چه وقت رژیم توله‌سگم را تغییر دهم؟

 بالاخره روزی باید تغذیه توله‌سگ تان با غذاهای مخصوص توله‌ها را متوقف کرده و رژیم او را به غذای کامل و متعادل سگ‌های بالغ تغییر دهید. همانطور که تغذیه توله‌سگ‌ها به سایز و نژادشان وابسته بود، این تغییر نیز بسته به اندازه نژاد سگ تان متفاوت است. در سگ‌های نژاد بزرگتر ممکن است بلوغ کامل، مدت بیشتری طول بکشد. بنابراین ممکن است اینگونه نژادها تا دو سال به تغذیه شدن با غذاهای مخصوص توله‌سگ‌ها نیاز داشته باشند. با این حال، به طور کلی برای سگ‌های نژاد بزرگ باید تغییر رژیم از غذای توله‌سگ به غذای سگ‌های بالغ را بین ۱ تا ۲ سالگی در نظر داشته باشید.

 در خصوص زمان مناسب برای تغییر رژیم توله‌سگ تان با دامپزشک مشورت کنید و از نحوه انجام آسان این تغییر از وی توصیه‌های لازم را دریافت کنید.

چه مقدار به توله‌سگم خوراکی تشویقی دهم؟

 آیا می‌شود در برابر کارهای بامزه توله‌سگ‌ها مقاومت کرد و به آنها پاداش‌های خوشمزه نداد؟ در واقع خوراکی‌های تشویقی یک وسیله مناسب برای تربیت توله‌سگ‌ها به شمار می‌روند.  چه بخواهید به توله‌سگ تان‌ برای رفتاری درست پاداش دهید و چه برای ابراز حس علاقه تان، به خاطر سپردن قانون ۱۰/۹۰ در تشویقی دادن بسیار اهمیت دارد.

 به‌گفته دمپسی: " ۹۰ درصد کالری روزانه توله‌سگ‌ها باید از غذای کامل مخصوص خودشان حاصل شود. ۱۰% دیگر می‌تواند شامل خوراکی‌های تشویقی مخصوص توله‌سگ‌ها باشد."

 پیروی از قانون ۱۰/۹۰ می‌تواند از افزایش وزن و سایر مشکلات فیزیکی توله‌سگ سانان در بزرگسالی جلوگیری کند.

 مقاومت در برابر آن چشمان معصوم توله‌سگ‌ها واقعاً سخت است. ولی به یاد داشته باشید شما در حال شکل دادن شخصیت و آموزش دادن یک سگ هستید. هنگامی که شما در حال غذا خوردن هستید و توله‌سگ تان با صداهای معصوم از شما تقاضای غذا می‌کند، به او غذا ندهید. نه تنها برخی از غذاهای انسانی برای سگ‌ها سمی هستند، که با این کار به رفتارهای نامطلوبی پاداش می‌دهید که بعدها به سختی از بین میروند. با مراجعه به نمودار اشاره شده تغذیه توله‌سگ‌ها و پیروی از قانون ۱۰/۹۰ میتوانید به توله‌سگ خود برای داشتن یک زندگی طولانی، سالم و شاداب کمک کنید.

 جهت یافتن یک ترکیب خوشمزه برای توله‌سگ تان به غذا‌های پیشنهادی ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *